Digitální kódovací a značkovací zařízení Born pohání revoluci v inteligentní výrobě, Scott Wilson, Velká Británie

Vzestup dostupných dat, konektivity, analytiky, interakce mezi člověkem a strojem a zlepšení robotiky charakterizuje čtvrtou průmyslovou revoluci. Vlna digitálních změn, která začala v polovině roku 2010, nevykazuje žádné známky zpomalení a výrobci musí přijmout vše, co Průmysl 4.0 nabízí, aby zůstali konkurenceschopní.

Informační technologie (IT) mají zásadní dopad na procesy, protože hranice mezi IT a provozními technologiemi (OT) se stírají. OT je reprezentován hardwarem v továrně – zařízeními, která vykonávají skutečnou práci. V mnoha případech jsou tato zařízení již automatizovaná, ale často po částech a izolovaně, takže je integrováno a komunikuje jen několik strojů ovlivňujících určitou část procesu. S Průmyslem 4.0 budou všechny stroje, řídicí systémy a IT systémy propojeny horizontálně i vertikálně v celé organizaci a budou spolupracovat na optimalizaci procesů a produktivity.

Propojené výrobní haly umožňují společnostem monitorovat zařízení a stroje a sledovat jejich stav v daném okamžiku. Využití dat dostupných z jejich strojů znamená, že výrobci mohou zlepšit výkon, pomoci předcházet selhání zařízení a činit rozhodnutí na základě faktů, které by jinak mohly být ponechány na dohadech.

Přijetí revoluce

Zatímco vnímané překážky plné implementace Průmyslu 4.0 zahrnují náklady, znalosti zaměstnanců a čas, společnost Videojet pomáhá výrobcům využít konektivitu jejich tiskových, štítkovacích a laserových označovacích systémů s ideologií “zrozeného digitálního”. Tyto tiskárny Videojet produkují dvě sady dat: provozní data, která se vztahují k vlastním požadavkům tiskárny, a procesní data, která popisují, co se děje na výrobní lince.

Wi-Fi umožňuje digitálním tiskárnám a laserům Videojet snadno se připojit k interním sítím výrobce bez potřeby kabelů nebo pevné kabeláže.  Vestavěná mobilní připojení, pokud jsou k dispozici, komunikují mezi cloudem Videojet a tiskárnou a eliminují potřebu používat vlastní IT infrastrukturu výrobce. Tiskárny Videojet s podporou mobilních sítí jsou vybaveny kartami e-SIM, aby bylo zajištěno, že tiskárna vybere operátora s nejlepším mobilním signálem dostupným v regionu.

V jednom výrobním závodě přijal zákazník společnosti Videojet z celého srdce filozofii “born digital” a propojil svou flotilu tiskáren Videojet, což vedlo k eliminaci chyb v kódování data na místě. Vzhledem k tomu, že všechna data kódování výrobků jsou nyní centrálně řízena, mohou operátoři jednoduše naskenovat pracovní příkaz a systém odešle příslušné datum do každé tiskárny. Stránka se nyní používá jako maják toho, “jak vypadá dobro” pro nové dodavatele do podniku.

Data na úrovni tiskárny

S nejnovějšími řešeními Videojet mohou manažeři továren sledovat rychlost výroby, chybovost a výkon zařízení s bezkonkurenční přesností. Například pokročilá kontinuální inkoustová (CIJ) tiskárna Videojet 1880 + je vybavena 53 senzory, které monitorují procesy v reálném čase. Senzory sledují výkon tiskárny a sledují sled událostí, aby detekovaly potenciální závady.

Vzhledem k tomu, že je monitorováno několik součástí, je řešení problémů s Videojet 1880 + rychlé a přesné. Pokud se například otáčky čerpadla zpomalily a zaznamenává vyšší provozní teplotu než obvykle, může být příčinou zablokování přívodu chladicího vzduchu. Čtením dat z více senzorů může stroj sám diagnostikovat a navrhnout kroky potřebné k vyřešení problému. Cílem je snížit hlavní příčiny neplánovaných odstávek tiskáren.

Provozuschopnost je samozřejmě rozhodující pro ziskovost jakéhokoli podnikání. Zatímco nouzové opravy jsou nákladné, větší škody na konečném výsledku mohou být způsobeny neočekávanou dobou, kdy je aktivum mimo provoz a nepřispívá k výrobě. Delší odstávky mohou mít dlouhodobější dopad na vztahy se zákazníky, pokud vedou ke zpožděným nebo nerealizovaným objednávkám. Využitím funkcí preventivní údržby tiskárny lze omezit nouzové opravy nebo se jim vyhnout.

Udržujte si náskok před nejnovějšími zprávami v reálném čase:

Údaje na úrovni řádku a webu

Využitím tiskáren a laserů jako proxy serverů mohou uživatelé přistupovat k datům a zprávám, které jdou nad rámec provozních dat tiskárny nebo laseru, diagnostiky a řízení stroje. Je možný přehled o výrobních datech na více linkách, stejně jako výkon jednotlivých linek pro určité dny, směny a výrobní cykly. Projekce pro aktuální i nejlepší provozní sazby pomáhají určit, zda je výroba v souladu s cílem, zatímco OEE lze sledovat na hodinové bázi po celou směnu. Uživatelé mohou extrahovat klíčová data přímo do svých vlastních systémů, což usnadňuje vytváření řídicích panelů a integraci do stávajících systémů údržby.

Podpora budoucích vylepšení

Se svolením zákazníků shromažďuje společnost Videojet anonymní analytická data napříč svou populací tiskáren, aby mohla vyvodit závěry z různých provozních podmínek. Tyto informace se používají ke zlepšení spolehlivosti hardwaru tiskárny a k poskytování údajů o výkonu, které mohou pomoci zabránit neplánovaným výpadkům pomocí analytiky a umělé inteligence (AI).

Konektivita v kódovacích a značkovacích strojích není jen o vylepšeném shromažďování dat a rozhodování, ale je katalyzátorem zásadního posunu ve způsobu, jakým výrobci interagují se svými výrobními procesy. Vzhledem k tomu, že se výrobní prostředí vyvíjí, budoucnost slibuje nejen rychlejší výrobní linky, ale také chytřejší a udržitelnější výrobní procesy.